The Woodside Elementary School District is governed by five individuals who are elected by District voters. All members serve a four-year term. Members may elect to run for additional terms. There is no provision for a maximum number of terms that may be served by a Member. Members must live within the boundaries of the Woodside Elementary School District though it is not necessary to have a child attending Woodside School in order to serve as a Member of the Governing Board.

The California School Boards Association (CSBA) provides information, guidance, and professional development to governing boards and district administration. The association acts as a conduit to the legislature: advocating on the part of districts and counties to the legislature and providing government policy analysis back to the counties and districts.
___________________________________________________________

2021-22 Woodside School Board
Top of Page

2021-22 School Board

Board Members
Top of Page

Jennifer Zweig
President
jenniferzweig@woodsideschool.us
Term Began: July 2017
Term expires December 2022
 
Jenny Hayden
Vice President
jennyhayden@woodsideschool.us
Term Began: December  2018
Term expires December 2022 
 
 
 
 
 
Peter Bailey
Clerk 
peterbailey@woodsideschool.us
Term Began: December 2018
Term expires December 2022 
 
Neil Sequeira
Trustee 
neilsequeira@woodsideschool.us 
Term Began: December 2020
Term expires December 2024 

Dan Simon
Trustee 
dansimon@woodsideschool.us
Term Began: December 2020
Term expires December 2024